Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep football, Class A all-state team

Class A all-state team

First team

Offense

n QB — Jesse Padlow, Bishop Donahue, jr., 6-foot-1, 175 pounds

n RB — Jake Parker, Meadow Bridge, sr., 6-0, 198

n RB — Eliott Nero, Madonna, sr., 5-10, 200

n RB — Drew Keller, Magnolia, sr., 5-9, 180

n OL — Noah Shultz, St. Marys, sr., 6-0, 256

n OL — Josh Martin, Madonna, sr., 7-2, 295

n OL — Cole Seckman, Magnolia, sr., 6-1, 310

n OL — Isaac Britton, Doddridge County, sr., 5-11, 250

n OL — Wesley Harrison, Wahama, sr., 5-10, 180

n WR — Austin Ratliff, Gilmer County, jr., 6-0, 171

n WR — Lavonte Hampton, Bishop Donahue, sr., 6-2, 185

n Utility — Ross Comis, Madonna, sr., 6-2, 215 (Captain)

n K — Garrett Furr, St. Marys, sr., 5-7, 151

Defense

n DL — Marquis Frazier, Greenbrier West, jr., 6-1, 191

n DL — Tyler Davis, St.Marys, sr., 6-0, 254

n DL — Chris Vani, Bishop Donahue, sr., 5-10, 235

n DL — Colton Neal, Wahama, sr., 6-0, 190

n LB — Kage Rohde, Magnolia, sr., 5-9, 180

n LB — Wil Schoonover, Moorefield, jr., 5-10, 195

n LB — Joe John, Wheeling Central, sr., 6-0, 180

n DB — Jake Tracewell, Williamstown, sr., 6-1, 170

n DB — Will Bowser, Madonna, sr., 6-1, 185

n DB — Hunter Bradley, Wahama, sr., 6-3, 180

n DB — Malik Boatwright, Greenbrier West, sr., 5-4, 172 (Captain)

n Utility — Kane Roush, Wahama, sr., 5-10, 170

n P — Devin Rose, Pocahontas County, sr., 6-0, 218

Second team

Offense

n QB — Austin Cunningham, Gilmer County, sr. , 6-2, 177

n RB — Santino Cava, Notre Dame, jr., 5-7, 195

n RB — Keyshawn Payne, Valley (Fayette), sr., 5-8, 178

n RB — C.J. Burch, Wheeling Central, sr., 5-10, 185

n OL — Hunter Pullens, Fayetteville, sr., 5-11, 200

n OL — Hunter Six, Clay-Battelle, sr., 6-0, 305

n OL — D.J. Kerns, Williamstown, jr., 5-7, 215

n OL — Garret Bever, Madonna, sr., 5-11, 260

n OL — Seth Stickley, Moorefield, sr., 5-9, 250

n WR — Tracy Jones, Man, sr., 5-10, 155

n WR — Tyler Smith, East Hardy, jr., 5-8, 150

n Utility — Tristan Haught, Clay-Battelle, sr., 6-2, 170 (Captain)

n K — Trace Elder, Williamstown, sr., 5-8, 128

Defense

n DL — Bradon Riggleman, Moorefield, sr., 5-11, 215

n DL — Nate Guio, Madonna, sr., 6-3, 215 (Captain)

n DL — Corey Cox, Greenbrier West, sr., 5-10, 168

n DL — Kyle Ritz, Magnolia, so., 6-1, 215

n LB — Wyatt Ford, Doddridge County, jr., 5-11, 185

n LB — Jacob Highley, Tyler Consolidated, sr., 5-11, 205

n LB — Dakota Watson, Williamstown, jr., 5-9, 180

n LB — David Gray, St. Marys, sr., 5-9, 205

n DB — Austin Zirk, Tucker County, sr., 5-10, 165

n DB — Jordan Tucker, Buffalo, jr., 5-7, 150

n DB — Raeshawn Breckenridge, Valley (Fayette), sr., 6-0, 175

n Utility — Tanner Bragg, Clay-Battelle, sr., 5-10, 175

n P — Justin Joy, Wirt County, sr., 6-3, 180

Special Mention

Michael Adams, Richwood; Noah Bellew, Williamstown; Kyle Bronski, Parkersburg Catholic; Logan Brown, Greenbrier West; Cole Collier, East Hardy; Aaron Copley, Tug Valley; Brandon Cross, Paden City; Dillon Dunkle, Pendleton County; Mikey Goddard, Greenbrier West; Jason Grose, Montcalm; Logan Hamilton, Clay-Battelle; Spencer Harlow, Notre Dame; David Hasting, Williamstown; Zach Heasley, Paden City; John Thomas Keffer, Man; Kyle Killen, Meadow Bridge; Daniel McCue, Wirt County; Cayce Mullins, Man; Logan Moore, Calhoun County; Stevie Mitchell, Valley (Fayette); Shane Myers, Moorefield; Jeremy Pratt, St. Marys; David Runyon, Tug Valley; Jarrod Sandy, Doddridge County; Noah Spitzer, St. Marys; Eric Smith, Magnolia; Casey Stewart, Valley (Fayette); Payton Sturm, Parkersburg Catholic; Shane Williams, Cameron; Luke Yocum, Pendleton County

Honorable Mention

Nathan Allison, Gilmer County; Jeremiah Beavers, Man; Jacob Brill, Magnolia; Josh Buffington, Sherman; John Burkhalter, Wheeling Central; Teddy Cassell, East Hardy; Luke Cooper, Paden City; Matt Dolan, Moorefield; Jordan Dove, East Hardy; Ben Duplaga, Wheeling Central; Brandon Elswick, Van; Matt Green, Madonna; Jesse Grimes, South Harrison; Cory Hanlin, Tucker County; Brandon Hamons, Pocahontas County; Parker Henry, Wheeling Central; C.J. Huff, Bishop Donahue; Tristan Johnson, Hannan; David Lipscomb, Doddridge County; Todd McClanahan, Meadow Bridge; Dallas Miller, Midland Trail; Jordan Miller, Notre Dame; Steven Mitchell, Valley (Fayette); Neil Mullins, Man; Bernie Northrup, St. Marys; Evan O'Dell, Midland Trail; Isaac Rine, Wheeling Central; Isaiah Robinson, Buffalo; Tasheem Saunders, Fayetteville; Wakem Simon, Notre Dame; Cody Smith, Williamstown; Jacoby Steele, Clay-Battelle; Kendell Stewart, Tyler Consolidated; Trey Streets, Valley (Wetzel); Dakota Toth, Man; Derrick Villarico, Tygarts Valley; Dakota Vetter, Moorefield; Matt Vucelik, Bishop Donahue; Troy Watson, Tyler Consolidated; Hunter Yoders, Cameron


Print

User Comments