Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

All MSAC teams -- soccer, cross country

All-MSAC soccer

Awards

Girls

Player of the year

Jane Lawman, Winfield

Coach of the year

Marshall Hoff, Winfield

First team

Goalkeeper

Hannah Smith, Spring Valley, Sr.; Olivia Miller, George Washington, Jr.

Forwards

Abby Watson, Hurricane, Jr.; Hannah Myers, St. Albans, Jr.; Maddie McDermitt, Riverside, Sr.; Mary Lawman, Winfield, Fr.; Canaan Booton, Spring Valley, Fr.

Midfielders

Laine Roberts, Nitro, Sr.; Amanda Barrett, Princeton, Jr.; Ally Reeves, Capital, So.; Audrey Barber, Hurricane, Jr.; Sarah Akers, Woodrow Wilson, Sr.; Micharae Thompson, Winfield, Sr.

Defenders

Taylor Hunkele, Parkersburg, So.; Taylor Ellis, George Washington, Sr.; Tori Billips, Princeton, Sr.; Lauren London, Hurricane, Jr.; Amy Steward, Spring Valley, Sr.

Second team

Goalkeeper

Braiden Maddox, Winfield, Sr.

Forwards

Kacey Rhodes, George Washington, Jr.; Sarah Bodner, George Washington, Jr.; Abby Johnson, Parkersburg, So.; Elena Pomponio, Capital, Fr.; Tory Shackelford, Huntington, So.

Midfielders

Allison Clay, Hurricane, Jr.; Maddie Marshall, St. Albans, Sr.; Hannah Ellis, George Washington, So.; Elizabeth Conaty, Huntington, So.; Kate Eddy, George Washington, Fr.; Jordan Pauley, Winfield, So.; M.E. Zulaf, Winfield, So.

Defenders

Kaylee Cross, Winfield, So.; Holly Farkosh, Ripley, Jr.; Tessa Musilli, Nitro, So.; Audrey Goode, St. Albans, Jr.; Alli Hildebrand, Huntington, Sr.; Mikayla Akers, Woodrow Wilson, So.

Special honorable mention

Rebecca Cook, Woodrow Wilson, So.; Elizabeth Gramling, Woodrow Wilson, Sr.; Dani McCay, Parkersburg, Jr.; Molli Cunningham, Ripley, Sr.; Erin Hendricks, Riverside, Sr.; Kayley Stevens, Cabell Midland, So.; Rebecca DiMarco, Capital, Sr.; Jessica Rogers, Parkersburg, Jr.; Maddie Cogar, St. Albans, Jr.; Rachel Daw, Riverside, Sr.; Laken Autrey, Princeton, Jr.; Callan Banks, Ripley, Jr.; Lauren Leaman, Parkersburg, Jr.; Mackenzie Arthur, Winfield, Sr.; Chelsea Price, Nitro, Sr.; Rachel Mears, George Washington, Sr.; Lexi Brown, Capital, Sr.; Erica Budd, Huntington, So.

Honorable mention

Heather Barker, Cabell Midland, Jr.; Emma Hannah, George Washington, Sr.; Sarah Keith, Huntington, Jr.; Taylor Coalton, Hurricane, Jr.; Ashley Stepens, Nitro, Jr.; Kenzie Hickenbottom, Parkersburg, So.; Aly Hollins, Princeton, Jr.; Arin Shatto, Ripley, Jr.; Kara Knapp, Riverside, Sr.; Mackenzie Albert, St. Albans, Jr.; Kirstie Trabert, South Charleston, Sr.; Haley Meritt, Spring Valley, Jr.; Kaylyn McKray, Winfield, So.; Emily Lane, Woodrow Wilson, Jr.

Boys

Player of the year

Garrett Phillips, George Washington

Coach of the year

Ronnie Means, South Charleston

First team

Goalkeeper

Reid Strobl, Parkersburg, Sr.

Forwards

Drew Davis, George Washington, Sr.; Joseph Greely-Fay, Ripley, Sr.; Noah Miller, George Washington, Sr.; Cameron Norris, Riverside, Sr.; Jack Wiles, St. Albans, Sr.

Midfielders

Will Hickman, Princeton, Sr.; Jacob Maddox, Spring Valley, Sr.; Peter Nelson, George Washington, Sr.; Max Simpson, Huntington, Sr.; Carter Sutton, Cabell Midland, Sr.; Andrew Wells, George Washington, Sr.

Defenders

Connor Boyd, George Washington, Sr.; Devonyet Harris, South Charleston, Sr.; Bailey Johnson, George Washington, Sr.; Tyler Miller, Parkersburg, Sr.; Matt Sumpter, Woodrow Wilson, Sr.

Second team

Goalkeeper

Austin Ballangee, Riverside, Sr.

Forwards

Tommy Logston, Parkersburg, Jr.; Loran Meadows, Hurricane, Jr.; Austin Preece, Huntington, Sr.; Kwesi Wilkerson, South Charleston, Sr.; Jordan Wright, Woodrow Wilson, Sr.

Midfielders

Tyler Bro, Parkersburg, Sr.; Logan Garrison, Capital, Sr.; Zack Johnson, Woodrow Wilson, Jr.; Parker Lively, Ripley, Sr.; Evan Rhodes, Parkersburg, Sr.; Guillermo Ugarte, Hurricane, Sr.

Defenders

Nick Atkins, Spring Valley, Sr.; Riley Imlay, Huntington, Sr.; Noah Ross, Ripley, Jr.; Geoffrey Samples, Winfield, Sr.; Noah Wilds, Cabell Midland, Sr.

Special honorable mention

Cory Acord, Woodrow Wilson, Jr.; Jonah Cosby, South Charleston, Jr.; Matt Powney, Parkersburg, Jr.; Jesse Richmond, Winfield, Jr.; Beau Simpson, Huntington, So.; Ronnie Beals, Winfield, Sr.; Nate Beck, St. Albans, Sr.; Chris Brown, South Charleston, Sr.; Jerad Butler, South Charleston, Jr.; Hunter Hill, Parkersburg, Jr.; Chase Kirk, Nitro, Jr.; Alex Kayuha, Hurricane, Sr.; Devon Lovejoy, Hurricane, So.; Simon Sneeginger, Winfield, Sr.; Tyler Shaffer, Capital, So.; Josh Smith, Ripley, Sr.; Brian Knight, St. Albans, Jr.

Honorable mention

Ethan Odell, Cabell Midland, Sr.; Daniel Glines, George Washington, Sr.; Constantine Svingos, Huntington, So.; Tim Hayslett, Hurricane, Sr.; Austin McKitrick, Nitro, Jr.; Immanuel Opuka-Dua, Parkersburg, Fr.; Mason Kroll, Princeton, Sr.; Caleb Jennings, Ripley, Sr.; Jared Phalen, Riverside, Jr.; Sam Heywood, St. Albans, Sr.; Noah Riley, South Charleston, Jr.; Akila Juan, Spring Valley Sr.; Justin Johnson, Woodrow Wilson, Sr.; Noah Laliberty, Winfield, Jr.

All-MSAC cross country

n Male runner of the year — Matthew Bradford, George Washington

n Female runner of the year — Peyton Panger, Capital

n Coach of the year — Jason Henley, Hurricane

Boys

Matthew Bradford, George Washington; R.J. Weiford, Winfield; Nick Salmons, Cabell Midland; Nic Cheuvront, Parkersburg; Brandon Atkinson, Cabell Midland; Hunter Adkins, Cabell Midland; Jake Henley, Hurricane; Jacob Harmon, Hurricane; Austin Jarrell, Cabell Midland; Jonathan Hathaway, Cabell Midland

Girls

Peyton Panger, Capital; Tori Dent, Hurricane; Anna Gordon, Hurricane; Brittany McMillion, Winfield; Rachael Englund, Winfield; Emily Fedders, Woodrow Wilson; Rachel Morris, Parkersburg; Barkley Castro, Winfield; Joie Johnston, Hurricane; Alyssa Rittinger, Winfield


Print

User Comments