Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Girls state track meet qualifiers

Qualifiers to the West Virginia high school championship track and field meet, Friday and Saturday at Laidley Field. Marks are those attained in regional qualifying meets:

CLASS A GIRLS

  • 100: Andrea Chidester, Williamstown 12.85; Kelsey Zuspan, Wahama 12.86; Brooklyn Hammer, Williamstown 13.15; Elaysia Hill, Bishop Donahue 13.18; Sydney Rush, Clay-Battelle 13.19; Fanta Kaba, Pendleton County 13.41; Jessica Kincaid, Tucker County 13.54; Brianne Cantley, Buffalo 13.65; McKayla Eddy, Clay-Battelle 13.71; Abigale Buchan, Valley (Fayette) 13.75; Kiera Standiford, Magnolia 13.8; Catherine Casingal, Charleston Catholic 13.87; Maria Mullin, East Hardy 13.93; Hillary Casteel, Tyler Consolidated 14.01; Corbin Dewitt, Greenbrier West 14.33; Adre'ona Castle, Sherman 14.44.
  • 200: D'Andra Swiger, Doddridge County 26.32; Andrea Chidester, Williamstown 26.41; Kelsey Zuspan, Wahama 26.96; Lindsey Baker, Wheeling Central Catholic 27.42; Hannah Carreon, Clay-Battelle 27.65; Sydney Rush, Clay-Battelle 27.7; Jessica Kincaid, Tucker County 27.93; Brianne Cantley, Buffalo 27.96; Fanta Kaba, Pendleton County 27.97; Elaysia Hill, Bishop Donahue 28.01; Kellie Bedell, Moorefield 28.38; Abigale Buchan, Valley (Fayette) 28.63; Kerstyn Cline, Tyler Consolidated 28.75; Karson Tolliver, Wahama 29.02; Adre'ona Castle, Sherman 29.76; Tabatha Baire, Greenbrier West 30.38.
  • 400: Andrea Chidester, Williamstown 59.99; Madelin Gardner, Williamstown 1:02.15; Mariah Hall, Clay-Battelle 1:02.28; Fanta Kaba, Pendleton County 1:03.42; Kelsey Kyle, Tucker County 1:03.83; Kathleen Cornell, Williamstown 1:03.88; Kellie Bedell, Moorefield 1:03.99; Asia Mann, Gilmer County 1:04.65; Sofia Herrick, Magnolia 1:05.54; Jessica Kincaid, Tucker County 1:05.66; Emily Strickler, St. Marys 1:05.88; Ashley Burgess, Richwood 1:06.12; Chloe Conner, Madonna 1:06.59; Chelsea Bonner, Tucker County 1:06.81; Jamie Bailey, Richwood 1:06.83; Lauren Pleva, Valley (Fayette) 1:09.86.
  • 800: Margaret Drazba, St. Marys 2:28.68; Cami Mossor, Williamstown 2:33.86; Payton Mullens, Charleston Catholic 2:34.14; Peyton Keener, Charleston Catholic 2:34.47; Quincy McKown, Charleston Catholic 2:35.38; Breanna Mazzella, Richwood 2:35.57; Carly Fletcher, Tyler Consolidated 2:36.06; Carley Ellison, Williamstown 2:36.51; Lauren Cline, Magnolia 2:36.83; Olivia Miller, Tucker County 2:37.48; Allie Robinson, Williamstown 2:38.7; Rena Reid, Cameron 2:39.15; Melissa Murphy, Pocahontas County 2:39.39; Ashley Cassidy, Tucker County 2:40.76; Amelia Sebok, Sherman 2:45.31; Samantha Garretson, Sherman 2:49.4.
  • 1600: Cami Mossor, Williamstown 5:35.45; Payton Mullens, Charleston Catholic 5:37.54; Peyton Keener, Charleston Catholic 5:39.0; Carley Ellison, Williamstown 5:42.99; Quincy McKown, Charleston Catholic 5:43.01; Breanna Mazzella, Richwood 5:45.3; Ashley Cassidy, Tucker County 5:46.36; Margaret Drazba, St. Marys 5:46.66; Katie Benson, Gilmer County 5:52.53; Sara Dalen, Pendleton County 5:55.15; Madison Mullenax, Tucker County 5:56.68; Abbie Barnette, Trinity Christian 5:57.92; Alex Gorrell, St. Marys 5:58.18; Rena Reid, Cameron 6:00.06; Amelia Sebok, Sherman 6:00.78; Samantha Garretson, Sherman 6:12.22.
  • 3200: Breanna Mazzella, Richwood 12:21.98; Ashley Cassidy, Tucker County 12:22.71; Margaret Drazba, St. Marys 12:23.84; Sara Dalen, Pendleton County 12:39.44; Madison Mullenax, Tucker County 12:48.52; Christa Harshberger, Magnolia 12:53.72; Amber Watson, Tyler Consolidated 12:53.8; Abbie Barnette, Trinity Christian 13:08.76; Taylor Ambrose, Tucker County 13:09.9; Katie Benson, Gilmer County 13:36.92; Annie Crockett, Charleston Catholic 13:37.68; Melissa Murphy, Pocahontas County 13:39.03; Sarah Settle, Williamstown 13:44.72; Amelia Sebok, Sherman 13:47.07; Kaitlyn Fulks, Williamstown 13:49.34; Samantha Garretson, Sherman 15:37.4.
  • 100 high hurdles: Sarah Ferguson, Doddridge County 15.66; Hannah Carreon, Clay-Battelle 16.18; Jessie Kerns, Williamstown 16.22; Haylea LeMasters, Tyler Consolidated 16.39; Madelin Gardner, Williamstown 16.51; Bailey Clark, Wheeling Central Catholic 16.91; Amber Evans, Tucker County 16.97; Haley Hinchman, Richwood 17.21; Makayla Clegg, Tyler Consolidated 17.25; Kylie Moore, Tucker County 17.31; Caroline Miller, Tucker County 17.39; Kayla Hizer, Paden City 17.4; Presley Jordan, Trinity Christian 17.52; Justice Ingram, Doddridge County 18.07; Hannah Green, Richwood 18.69; Drema Hinkle, Richwood 19.88.
  • 300 low hurdles: D'Andra Swiger, Doddridge County 46.28; Sarah Ferguson, Doddridge County 47.59; Madelin Gardner, Williamstown 48.33; Haley Hinchman, Richwood 49.12; Olivia Miller, Tucker County 49.76; Haylea LeMasters, Tyler Consolidated 50.69; Aspen Matlock, Wheeling Central Catholic 50.91; Kylie Moore, Tucker County 50.98; Karson Tolliver, Wahama 51.46; Hannah Carreon, Clay-Battelle 51.73; Allison Wable, Tyler Consolidated 51.91; Caroline Miller, Tucker County 52.77; Jessie Kerns, Williamstown 53.22; Presley Jordan, Trinity Christian 53.78; Hannah Green, Richwood 58.56; Allison Christian, Sherman 1:01.59.
  • 4x100: Williamstown 52.23; Clay-Battelle 52.58; Wheeling Central Catholic 53.75; Charleston Catholic 54.15; Tyler Consolidated 54.19; Buffalo 55.19; Madonna 55.32; Wahama 55.49; Moorefield 55.81; Tucker County 55.83; Greenbrier West 56.66; Doddridge County 56.95; East Hardy 57.19; Gilmer County 57.23; Midland Trail 58.65; Richwood 58.78.
  • 4x200: Clay-Battelle 1:50.68; Williamstown 1:52.13; Wheeling Central Catholic 1:52.95; Tyler Consolidated 1:53.74; Charleston Catholic 1:54.61; Madonna 1:55.59; Greenbrier West 1:58.61; Magnolia 1:58.67; Moorefield 1:59.66; Gilmer County 1:59.86; Richwood 2:00.71; Buffalo 2:01.16; Trinity Christian 2:01.93; Midland Trail 2:03.11; Pocahontas County 2:06.29; East Hardy 2:10.42.
  • 4x400: Clay-Battelle 4:23.86; Madonna 4:29.69; Williamstown 4:30.22; Charleston Catholic 4:32.46; Tyler Consolidated 4:33.43; St. Marys 4:37.02; Magnolia 4:38.13; Gilmer County 4:38.4; Richwood 4:40.1; Tucker County 4:40.62; Trinity Christian 4:45.52; Wirt County 4:45.96; South Harrison 4:54.1; Pocahontas County 5:05.53; Fayetteville 5:29.59; Sherman 5:32.47.
  • 4x800: Tyler Consolidated 10:31.0; St. Marys 10:40.55; Magnolia 10:44.19; Trinity Christian 10:47.65; Williamstown 10:49.35; Gilmer County 10:55.37; Madonna 11:02.31; Clay-Battelle 11:06.21; Charleston Catholic 11:11.19; Tucker County 11:18.79; Wirt County 11:32.2; Sherman 11:45.12; East Hardy 12:03.2; Richwood 12:07.66; Midland Trail 12:30.34; South Harrison 12:39.84.
  • Shuttle Hurdle: Williamstown 1:07.3; Wheeling Central Catholic 1:09.57; Tucker County 1:09.81; Tyler Consolidated 1:11.29; Gilmer County 1:12.97; Paden City 1:13.01; Doddridge County 1:13.86; Richwood 1:14.17; Valley (Wetzel) 1:14.41; Madonna 1:15.3; Trinity Christian 1:16.41; Moorefield 1:19.06; East Hardy 1:19.21; Magnolia 1:19.31; Clay-Battelle 1:19.4; Sherman 1:22.92.
  • High jump: D'Andra Swiger, Doddridge County 5-6; Megan Steele, Williamstown 5-4; Olivia Miller, Tucker County 5-2; Ciara Flowers, Williamstown 4-10; Maddie Ross, Cameron 4-10; Makayla Clegg, Tyler Consolidated 4-10; Abigale Buchan, Valley (Fayette) 4-10; Jamie Bailey, Richwood 4-10; Abagail Willey, Valley (Wetzel) 4-8; Haley Stephenson, Doddridge County 4-8; Megan Carpenter, Tyler Consolidated 4-6; Whitney Smith, Moorefield 4-6; Nancy Yates, East Hardy 4-6; Emily Smallman, Valley (Fayette) 4-4; Brianna Farnsworth, Richwood 4-4; Summer Nelson, Tucker County 4-4.
  • Pole vault: Lincoln Postlewaite, Williamstown 10-6; Haylea LeMasters, Tyler Consolidated 9-1; Chelsey Randolph, Doddridge County 8-6; Erica Amos, Williamstown 8-0; Catherine Casingal, Charleston Catholic 8-0; Amy Mason, Valley (Wetzel) 7-6; Caroline Bantug, Tyler Consolidated 7-6; Hannah Casteel, Tyler Consolidated 7-0.
  • Long jump: D'Andra Swiger, Doddridge County 16-0; Andrea Chidester, Williamstown 15-91/2; Sarah Ferguson, Doddridge County 15-9; Kelsey Zuspan, Wahama 15-7; Fanta Kaba, Pendleton County 15-3; Haylea LeMasters, Tyler Consolidated 15-21/2; Kerstyn Cline, Tyler Consolidated 14-101/4; Hannah Carreon, Clay-Battelle 14-83/4; Haley Stephenson, Doddridge County 14-81/2; Maria Mullin, East Hardy 14-63/4; Abagail Willey, Valley (Wetzel) 14-6; Hannah Brown, Richwood 14-31/4; Kelsey Kyle, Tucker County 14-23/4; Hannah Currence, Tygarts Valley 14-2; Abigale Buchan, Valley (Fayette) 13-11/4; Jessica Sheppard, Greenbrier West 12-113/4.
  • Shot put: Tiffany Jones, Union 35-43/4; Savannah Phillips, Doddridge County 33-6; Lauren Amos, Williamstown 33-2; Laura Taylor, St. Marys 32-03/4; Becky Beiter, Bishop Donahue 31-101/4; Aiyana Kachmarek, Tucker County 30-7; Taylor Pavan, Madonna 30-5; Rylee Cunningham, Williamstown 30-21/4; Stina Fardig, St. Marys 29-91/2; Gina Marks, Charleston Catholic 29-91/4; Larisa Gordon, Gilmer County 29-7; Gabriella Glaspell, Doddridge County 28-7; Lydia Mullenax, Tucker County 28-51/2; Amber Linville, Tug Valley 25-71/2; Jordan Canterbury, Sherman 24-71/4; Camerson Baisden, Tug Valley 22-21/2.

  • Discus: Savannah Phillips, Doddridge County 105-9; Aiyana Kachmarek, Tucker County 99-1; Melissa Cieslewski, Williamstown 95-11; Rylee Cunningham, Williamstown 95-9; Larisa Gordon, Gilmer County 95-3; Lisa Spencer, Williamstown 95-0; Fredriciah Gardner, Pocahontas County 94-8; Tiffany Jones, Union 92-7; Taylor Pavan, Madonna 89-3; Becky Beiter, Bishop Donahue 88-5; Gabriella Glaspell, Doddridge County 86-10; Laura Taylor, St. Marys 86-5; Rachel Cropper, Clay-Battelle 84-3; Danielle Amick, Richwood 71-4; Raven Boggs, Richwood 71-4; Marissa Kennan, Richwood 57-7.
  • CLASS AA GIRLS

  • 100: Bria Welker, Frankfort 12.55; Kayla Haywood, Bridgeport 12.91; Alexis Burch, Oak Glen 12.94; Alexandria Allen, Liberty (Harrison) 12.99; Nicole Licata, East Fairmont 13.02; Emilee Henry, Herbert Hoover 13.07; Marlee Angelucci, North Marion 13.27; Ashlie Merrill, East Fairmont 13.45; Morgan Spolarich, Westside 13.46; Kylee Leathers, Weir 13.54; Serena Mullins, Nicholas County 13.56; Ashley Johnson, Scott 13.58; Christina Osborne, Chapmanville 13.59; Hailey Miller, Ravenswood 13.61; Emily Smith, Summers County 13.72; Tiffani Fleenor, Independence 13.77.
  • 200: Bria Welker, Frankfort 25.98; Kaitlyn Conaway, North Marion 26.59; Alexis Burch, Oak Glen 26.62; Sharia Hernandez, Keyser 27.14; Emilee Henry, Herbert Hoover 27.18; McKenna Miller, Frankfort 27.44; Madison Cunningham, Lincoln 27.56; Avrey Thrush, Robert C. Byrd 27.87; Macey Nuzum, East Fairmont 28.02; Emily Simmons, Wyoming East 28.04; Ashley Griffin, Berkeley Springs 28.12; Tanya Jones, Ritchie County 28.14; Tiffany Hatfield, Liberty (Raleigh) 28.46; Serena Mullins, Nicholas County 28.54; Brandy Morrison, Summers County 28.56; Tyler Webb, Wayne 28.68.
  • 400: Bria Welker, Frankfort 58.32; Alexis Burch, Oak Glen 59.02; Madison Cunningham, Lincoln 1:00.78; Hailey Miller, Ravenswood 1:01.0; Brooke Snyder, Frankfort 1:01.06; Ashley Griffin, Berkeley Springs 1:01.29; Megan Collins, Oak Glen 1:01.65; Emilee Henry, Herbert Hoover 1:01.93; Avrey Thrush, Robert C. Byrd 1:03.26; McKenna Miller, Frankfort 1:03.34; Alexis Hillberry, North Marion 1:03.9; Hailey Lunsford, Wayne 1:04.04; Adriana Cook, Independence 1:05.28; Mara Mazzacchi, Chapmanville 1:05.61; Kayla Trent, James Monroe 1:05.72; Melissa Daniels, Liberty (Raleigh) 1:07.39.
  • 800: Katie Jan, Frankfort 2:21.99; Emma Harrison, North Marion 2:24.85; Samantha Stout, Webster County 2:25.49; Kelsey Chambers, Oak Glen 2:30.63; Lindsey DeBerry, Bridgeport 2:31.13; Felicity Nolder, Oak Glen 2:32.57; Danielle Haynes, Berkeley Springs 2:33.17; Christen Mangano, Oak Glen 2:34.16; Aiden Payton, Nicholas County 2:34.67; Kylie Rutherford, Wayne 2:35.38; Marissa Long, Philip Barbour 2:35.56; Hillary Blosser, Roane County 2:36.88; Samantha Graffius, Scott 2:39.3; Katelyn Odle, PikeView 2:43.23; Laura Hill, PikeView 2:46.96; Sophie Klein, PikeView 2:48.62.
  • 1600: Alexis Virtue, Weir 5:22.49; Emma Harrison, North Marion 5:26.86; Kelsey Chambers, Oak Glen 5:32.56; Katie Jan, Frankfort 5:35.35; Brianna Waybright, Philip Barbour 5:38.86; Morganne Phillips, Bridgeport 5:38.9; Danielle Haynes, Berkeley Springs 5:40.25; Aiden Payton, Nicholas County 5:41.49; Samantha Graffius, Scott 5:45.55; Sheena Chambers, Scott 5:46.41; Marissa Long, Philip Barbour 5:47.79; Kristen Mastrantoni, Weir 5:47.93; Taylor Treadway, Ravenswood 5:52.65; Katelyn Odle, PikeView 6:14.9; Laura Hill, PikeView 6:24.49; Lauryn Hatfield, PikeView 6:27.13.
  • 3200: Emma Harrison, North Marion 11:28.41; Katie Jan, Frankfort 11:51.33; Brianna Waybright, Philip Barbour 11:53.64; Kinsey Reed, Berkeley Springs 11:56.42; Kelsey Chambers, Oak Glen 11:59.57; Kristen Mastrantoni, Weir 12:01.36; Allison Villers, Philip Barbour 12:10.06; Brittany Green, Scott 12:13.26; Morganne Phillips, Bridgeport 12:16.63; Danielle Haynes, Berkeley Springs 12:17.42; Taylor Treadway, Ravenswood 12:17.96; Sheena Chambers, Scott 12:26.47; Kylie Rutherford, Wayne 12:38.54; Katelyn Odle, PikeView 14:13.08; Sophie Klein, PikeView 14:25.2; Lauren Clarkson, James Monroe 14:52.59.
  • 100 high hurdles: Allison Evans, Keyser 16.48; Yanapoli Fofanah, Bridgeport 16.49; Elizabeth Messer, Nicholas County 16.54; Emily Smith, Summers County 16.58; Autumn Tyree, Nicholas County 16.9; Hannah Layman, Lincoln 17.09; Brianna Woodburn, Fairmont Senior 17.23; Gracen Hayes, Weir 17.26; Janessa Adams, Ritchie County 17.35; Madison Haught, North Marion 17.4; Megan Valkos, Petersburg 17.47; Tori Feicht, Oak Glen 17.49; Celeste Kelly, Philip Barbour 17.56; Jenna Burdette, Liberty (Raleigh) 17.59; Arianna Crawford, Nicholas County 17.93; Kait Cantley, Liberty (Raleigh) 18.16.
  • 300 low hurdles: Bria Welker, Frankfort 47.17; Natalia Parker, Fairmont Senior 48.61; Erin Brown, Webster County 48.91; Madison Cunningham, Lincoln 49.05; Haylie Damron, Scott 49.22; Jenna Alonge, Bridgeport 49.61; Alexis Virtue, Weir 49.78; Sharia Hernandez, Keyser 50.15; Janessa Adams, Ritchie County 50.71; Grace Montgomery, Sissonville 50.86; Lindsay Edgell, Bridgeport 50.98; Paula Ord, Poca 52.1; Tori Feicht, Oak Glen 52.7; Beth Daniel, Liberty (Raleigh) 54.01; Brittany Wren, Independence 55.12; Chloe Meadows, James Monroe 55.52.
  • 4x100: Frankfort 52.62; Bridgeport 52.65; North Marion 52.77; East Fairmont 53.44; Nicholas County 53.5; Herbert Hoover 53.5; Liberty (Harrison) 53.68; Weir 53.76; Summers County 53.83; Oak Glen 53.84; Ritchie County 54.7; Liberty (Raleigh) 55.01; Roane County 55.02; Petersburg 55.23; Independence 55.52; Scott 55.73.
  • 4x200: Keyser 1:50.42; Frankfort 1:50.47; North Marion 1:50.73; Oak Glen 1:51.73; East Fairmont 1:51.84; Weir 1:52.59; Ritchie County 1:54.47; Liberty (Harrison) 1:54.51; Robert C. Byrd 1:54.99; Bridgeport 1:56.13; Liberty (Raleigh) 1:56.43; Nicholas County 1:57.34; Independence 1:57.38; Wayne 1:58.0; Chapmanville 1:59.56; PikeView 1:59.81.
  • 4x400: Oak Glen 4:12.99; North Marion 4:17.38; Weir 4:20.27; Frankfort 4:20.84; Webster County 4:24.0; Bridgeport 4:25.68; Berkeley Springs 4:26.09; Ritchie County 4:26.5; Keyser 4:26.55; Philip Barbour 4:27.17; Liberty (Raleigh) 4:34.64; Wayne 4:34.77; James Monroe 4:35.3; Independence 4:36.42; Scott 4:40.33; Nicholas County 4:47.36.
  • 4x800: Weir 10:08.12; Bridgeport 10:14.53; Oak Glen 10:18.3; Keyser 10:21.94; Philip Barbour 10:29.61; Webster County 10:39.39; Berkeley Springs 10:40.43; Ritchie County 10:45.46; Frankfort 10:56.43; North Marion 11:02.25; Scott 11:08.89; Herbert Hoover 11:18.42; Wayne 11:22.29; PikeView 11:48.68; Liberty (Raleigh) 12:25.01; Independence 12:43.39.
  • Shuttle Hurdle: Nicholas County 1:08.85; Keyser 1:09.4; Oak Glen 1:09.54; Webster County 1:09.55; Bridgeport 1:10.58; Fairmont Senior 1:10.82; North Marion 1:10.94; Weir 1:11.07; Scott 1:11.94; Petersburg 1:12.45; Liberty (Raleigh) 1:13.37; Roane County 1:13.82; Philip Barbour 1:14.73; Ritchie County 1:14.77; Poca 1:16.4; PikeView 1:21.58.
  • High jump: Shania Riffle, Fairmont Senior 5-2; Ciarra Romine, Robert C. Byrd 5-2; Sarah Haynes, Berkeley Springs 5-2; Kaleena Crane, Oak Glen 5-0; Anna Cokeley, Ritchie County 4-10; Johnna Akers, Lincoln 4-10; Caity Hudnall, Roane County 4-10; Olivia Vanoy, Ritchie County 4-10; Emily Hershberger, Fairmont Senior 4-10; Ariel Allen, Liberty (Harrison) 4-8; Kayla Trent, James Monroe 4-7; Bailey Aab, Herbert Hoover 4-6; Erica Logar, Nicholas County 4-6; Hanah Atkins, Sissonville 4-4; Mikaila Moran, James Monroe 4-4.
  • Pole vault: Allison Evans, Keyser 8-6; Celena Bryant, Bridgeport 8-0; Shania Lloyd, Roane County 7-6; Skylah Haught, North Marion 7-0; Sarah Haynes, Berkeley Springs 7-0; Caroline Lloyd, Bridgeport 7-0.
  • Long jump: Haylie Damron, Scott 16-73/4; Alexandria Allen, Liberty (Harrison) 16-31/2; Mykayla Garrett, Ritchie County 16-03/4; Kylee Leathers, Weir 15-111/2; Emily Smith, Summers County 15-103/4; Kayla Haywood, Bridgeport 15-10; Autumn Tyree, Nicholas County 15-91/2; Hunter Sodaro, Braxton County 15-21/2; Mateah Kittle, Bridgeport 15-0; Johnna Akers, Lincoln 14-111/2; Elizabeth Messer, Nicholas County 14-7; Katie Reid, Bridgeport 14-61/4; Kristen Bly, Braxton County 14-6; Ontasia Petteway, Weir 14-53/4; Jenna Burdette, Liberty (Raleigh) 14-01/2; Brenna Davis, Summers County 14-0.
  • Shot put: Kendra Johnson, Keyser 34-51/4; Mikayla Little, Ritchie County 33-81/2; Reilly Gunter, Lincoln 33-43/4; Raina Young, Bridgeport 33-41/2; Emily McClain, Roane County 32-11; Morgan Abbott, Weir 32-11/2; Jasmine Johnson, PikeView 31-81/2; Lexy Beckett, Wayne 31-41/4; Kaleena Crane, Oak Glen 31-31/2; Tymara McDowell, Liberty (Raleigh) 31-21/4; Kristen Broughman, Poca 30-5; Kasinda King, Frankfort 30-21/2; Michaela Carpenter, North Marion 30-11/2; Brittany Powell, Liberty (Harrison) 29-51/2; Chelsea Williams, Westside 29-41/2; Cherrikah Mayhorn, Scott 28-31/2.
  • Discus: Kendra Johnson, Keyser 105-10; Mikayla Little, Ritchie County 104-3; Lexy Beckett, Wayne 100-3; Emily Griffith, Bridgeport 94-5; Emmy Delekta, Oak Glen 92-11; Reilly Gunter, Lincoln 92-3; Hannah McCall, Bridgeport 91-10; Tymara McDowell, Liberty (Raleigh) 90-1; Kiana Swann, Bridgeport 89-9; Bridget Bemis, Oak Glen 86-3; Kelsey Westfall, Poca 86-2; Michaela Carpenter, North Marion 83-7; Chelsea Williams, Westside 83-4; Megan Testament, Independence 78-5; Jasmine Johnson, PikeView 77-3; Keree Moles, Poca 74-2.
  • CLASS AAA GIRLS

  • 100: Mykera Days, Martinsburg 12.46; Natasha Trott, Morgantown 12.49; Anacia Hines, St. Albans 12.53; Nakysha McGhee, Wheeling Park 12.66; Devyn Hosby, Washington 12.72; Knishia Baldwin, Morgantown 12.88; Alanna Baylor, Jefferson 12.9; Emily Cole, Winfield 13.05; Anika Shah, Winfield 13.06; Madison Minor, University 13.19; Chloe Robb, Wheeling Park 13.24; Sarah Allred, Winfield 13.24; Shakira Bowman, Riverside 13.4; Monique Canino, Jefferson 13.44; Gabby Cecil, Princeton 13.5; Brielle Coles, Greenbrier East 13.64.
  • 200: Natasha Trott, Morgantown 26.2; Anacia Hines, St. Albans 26.22; Knishia Baldwin, Morgantown 26.56; Safiyyah Mitchell, Huntington 26.68; Emily Cole, Winfield 26.77; Anika Shah, Winfield 26.87; Mary Zulauf, Winfield 26.89; Jakeya Perrin, Cabell Midland 26.9; Allison Smith, Point Pleasant 27.09; Nakysha McGhee, Wheeling Park 27.1; Devyn Hosby, Washington 27.28; Rhonda Rogombe, Washington 27.3; Mykera Days, Martinsburg 27.32; Zhakiya Brown, South Charleston 27.77; Audra Thomas, Ripley 28.01; Shakira Bowman, Riverside 28.08.
  • 400: Devyn Hosby, Washington 57.96; Rhonda Rogombe, Washington 59.15; Ashley Haught, John Marshall 59.42; Ashley Grove, Wheeling Park 59.66; Erica Haught, John Marshall 59.66; Shaye Gadomski, Greenbrier East 59.93; Jakeya Perrin, Cabell Midland 1:00.02; Demi DeGraef, Parkersburg South 1:00.09; Lashonda McDowell, Woodrow Wilson 1:00.24; Sydney Dotson, University 1:00.71; Taylor Harwood, Hampshire 1:01.0; Barkley Castro, Winfield 1:01.25; Zhakiya Brown, South Charleston 1:01.72; Katilyn Woods, Morgantown 1:01.88; Lindsey McClintic, Greenbrier East 1:02.29; Laura Blake, Cabell Midland 1:03.6.
  • 800: Barkley Castro, Winfield 2:22.08; Erica Haught, John Marshall 2:22.32; Allison Lynch, Morgantown 2:24.56; Andrea Porter, Point Pleasant 2:24.67; Taylor Harwood, Hampshire 2:25.5; Sydney Dotson, University 2:25.86; Alex Ellis, Cabell Midland 2:25.98; Rachel Morris, Parkersburg 2:28.48; Maria Russo, Jefferson 2:29.12; Sydney Pineault, Morgantown 2:29.54; Malika Briggs, Jefferson 2:30.04; Kassidy Lemons, Spring Valley 2:30.45; Destiny Harrison, Washington 2:30.47; Nicole Hegele, Shady Spring 2:35.97; Adrienne Arnold, George Washington 2:40.13; Marie Abiqwe, South Charleston 2:41.23.
  • 1600: Amelia Paladino, University 5:14.53; Brynn Harshbarger, Morgantown 5:18.82; Emily Schwendiman, Hurricane 5:19.66; Kaitlyn Workman, Preston 5:20.28; Peyton Panger, Capital 5:22.41; Andrea Porter, Point Pleasant 5:23.01; Victoria Cooke, Morgantown 5:24.04; Natalie Schwendiman, Hurricane 5:25.08; Abby Colbert, Jefferson 5:25.13; Hannah Pineault, Morgantown 5:26.5; Rachel Englund, Winfield 5:33.29; Emily Fedders, Woodrow Wilson 5:34.05; Morgan Roach, Hampshire 5:37.18; Amy Stewart, Spring Valley 5:38.71; Destiny Harrison, Washington 5:41.49; Katie Ervin, Greenbrier East 6:01.88.
  • 3200: Amelia Paladino, University 11:07.09; Brynn Harshbarger, Morgantown 11:14.08; Sydney Pineault, Morgantown 11:26.14; Peyton Panger, Capital 11:28.42; Abby Colbert, Jefferson 11:32.05; Kaitlyn Workman, Preston 11:38.4; Emily Fedders, Woodrow Wilson 11:44.44; Emily Schwendiman, Hurricane 11:49.5; Morgan Roach, Hampshire 11:51.02; Joie Johnston, Hurricane 11:52.26; Andrea Pettit, Morgantown 11:53.78; Rachel Englund, Winfield 11:54.64; Rachel Lipps, Hampshire 11:58.18; Elena Romanek, Wheeling Park 12:00.75; Brittney McMillion, Winfield 12:05.01; Taylor Jackson, Shady Spring 12:44.03.
  • 100 high hurdles: Emily Godwin, Buckhannon-Upshur 15.08; Tori Derrow, John Marshall 15.11; Anacia Hines, St. Albans 15.21; Makenzi Niebergall, Cabell Midland 15.58; Haley Hall, Cabell Midland 15.81; Lauren Cvechko, Buckhannon-Upshur 15.87; Morgan Hensley, Huntington 15.98; Audrey Barber, Hurricane 16.03; Tamara Bumgardner, Wheeling Park 16.2; Tatiyanna Wood, Capital 16.28; Molli Cunningham, Ripley 16.4; Courtney Reed, Buckhannon-Upshur 16.49; Kennedy Young, Point Pleasant 16.87; Josee Erlandson, Winfield 16.94; Cristin Dolan, Wheeling Park 17.07; Holly Farkosh, Ripley 17.41.
  • 300 low hurdles: Emily Godwin, Buckhannon-Upshur 45.19; Lauren Cvechko, Buckhannon-Upshur 47.63; Sarah Bever, Parkersburg 48.1; Josee Erlandson, Winfield 48.54; Lyndsey Thompson, Shady Spring 48.71; Courtney Reed, Buckhannon-Upshur 48.75; Alexandria Kominsky, Shady Spring 48.95; Molli Cunningham, Ripley 49.41; Mya Linden, Washington 49.71; Mackenzie Arthur, Winfield 49.79; Jazzlynn Hall, Wheeling Park 49.95; Cristin Dolan, Wheeling Park 50.32; Talia Wilt, Washington 50.33; Ashley Warner, Washington 50.87; Abby Brown, Greenbrier East 50.88; Micaharae Thompson, Winfield 51.06.
  • 4x100: Winfield 50.08; Morgantown 50.52; Martinsburg 51.04; Jefferson 51.3; Wheeling Park 51.37; Hedgesville 51.45; Huntington 52.36; Point Pleasant 52.6; Parkersburg South 52.62; Cabell Midland 52.63; Greenbrier East 52.85; Brooke 52.85; Woodrow Wilson 53.28; Hurricane 53.35; Musselman 53.37; Shady Spring 53.77.
  • 4x200: Winfield 1:45.84; Wheeling Park 1:47.25; Morgantown 1:48.1; Jefferson 1:48.16; Hedgesville 1:48.78; Greenbrier East 1:49.2; Cabell Midland 1:49.31; Parkersburg South 1:49.44; Hampshire 1:49.69; Martinsburg 1:49.76; Point Pleasant 1:50.19; Ripley 1:51.0; Washington 1:51.77; Huntington 1:52.25; Hurricane 1:53.04; Woodrow Wilson 1:53.39.
  • 4x400: Washington 4:09.87; John Marshall 4:09.94; Wheeling Park 4:11.2; Winfield 4:12.23; Greenbrier East 4:12.68; University 4:13.62; Parkersburg 4:14.18; Morgantown 4:17.38; Jefferson 4:17.59; Cabell Midland 4:18.29; Hampshire 4:19.36; Woodrow Wilson 4:20.51; Spring Valley 4:26.94; Point Pleasant 4:29.6; Hedgesville 4:30.26; Shady Spring 4:44.66.
  • 4x800: Jefferson 9:57.56; Morgantown 10:02.97; Parkersburg 10:11.25; Hurricane 10:15.22; Musselman 10:16.91; Hedgesville 10:18.67; University 10:20.28; Hampshire 10:21.04; Winfield 10:24.37; Cabell Midland 10:33.9; Parkersburg South 10:35.25; Preston 10:46.99; Spring Valley 10:47.94; Shady Spring 10:48.66; Greenbrier East 11:05.25; George Washington 11:15.37.
  • Shuttle Hurdle: Buckhannon-Upshur 1:05.1; Cabell Midland 1:06.29; John Marshall 1:06.42; Wheeling Park 1:06.44; Huntington 1:06.45; Parkersburg 1:07.15; Hurricane 1:07.3; Winfield 1:07.61; Point Pleasant 1:07.65; Shady Spring 1:09.23; Ripley 1:09.27; Hampshire 1:09.49; Greenbrier East 1:10.13; Musselman 1:10.61; Brooke 1:10.64; Jefferson 1:11.15.
  • High jump: Emily Godwin, Buckhannon-Upshur 5-8; Sarah Bever, Parkersburg 5-4; Haley Holloway, Morgantown 5-4; Rhonda Rogombe, Washington 5-4; Lauren Leaman, Parkersburg 5-2; Tori Derrow, John Marshall 5-2; Paige Durkin, Wheeling Park 5-2; Kaylee Dickenson, Shady Spring 5-2; Ashley Morgan, Greenbrier East 5-2; Kenya Price, Jefferson 5-0; Brielle Coles, Greenbrier East 5-0; Siera Grose, Cabell Midland 4-10; Mackenzie Cassidy, Cabell Midland 4-10; Ahry Green, Jefferson 4-10; Hannah Cartwright, Winfield 4-8; Maleah Penn, Riverside 4-8; Anna Sheils, Cabell Midland 4-6.
  • Pole vault: Jessica Hamrick, Parkersburg South 10-6; Caysie Irving, Washington 10-6; Sara Pifer, Washington 10-0; Rebekah LaFata, Morgantown 10-0; Lauren London, Hurricane 9-7; Katy Riley, Buckhannon-Upshur 9-6; Courtney Hanshew, Hedgesville 9-6; Cristin Dolan, Wheeling Park 9-0; Cassidy Scott, Hedgesville 9-0; Maddi Randolph, Ripley 8-6; Kassey Wagner, Greenbrier East 8-6; Rachel Tallman, Morgantown 8-6; Caroline Smith, Hurricane 8-0; Erica Gibson, Ripley 7-6; Maggie Lafear, Huntington 7-0; Whitney Layton, Point Pleasant 7-0.
  • Long jump: Emily Godwin, Buckhannon-Upshur 16-7; Mackenzie Cassidy, Cabell Midland 16-1; Rebekah LaFata, Morgantown 16-1; Kathlyne Simmons, Elkins 16-0; Maddie McClintic, Greenbrier East 15-111/2; Morgan Hensley, Huntington 15-111/4; Cassidy Scott, Hedgesville 15-111/4; Emily Cole, Winfield 15-101/2; Ashley Morgan, Greenbrier East 15-83/4; Lauren Cvechko, Buckhannon-Upshur 15-81/2; Tamara Bumgardner, Wheeling Park 15-51/2; Mekenzie DeFranco, Brooke 15-2; Annalisa Huckaby, Morgantown 15-2; Safiyyah Mitchell, Huntington 15-1; Courtney Reed, Buckhannon-Upshur 15-0; Heather Chernutan, Shady Spring 14-6.
  • Shot put: Mackenzie Leigh, Buckhannon-Upshur 38-103/4; Jaida Walker, Martinsburg 36-91/2; Mercedes Dowell, Buckhannon-Upshur 36-7; Megan Wilfong, Buckhannon-Upshur 36-31/4; Abby Watson, Hurricane 35-9; Ericka Budd, Huntington 35-81/2; Victoria Ried, Hedgesville 35-71/2; Whitney McAtee, Parkersburg 35-0; Rosa Morris, Morgantown 34-1; Emily Winters, John Marshall 34-0; Lachelle Guinn, Nitro 33-41/2; Jontasia Sitton, Elkins 33-31/4; Ashley Simmons, Elkins 33-01/2; Megan Irvin, Greenbrier East 31-4; Sarah Kessler, Oak Hill 30-11; Lillie Jacobs, George Washington 29-113/4.
  • Discus: Abby Watson, Hurricane 125-9; Mackenzie Leigh, Buckhannon-Upshur 118-9; Mercedes Dowell, Buckhannon-Upshur 117-2; Whitney McAtee, Parkersburg 115-11; Lillie Jacobs, George Washington 112-6; Alicia Marshall, Shady Spring 110-9; Lauren Dickerson, Wheeling Park 109-7; Emily Winters, John Marshall 103-9; Rosa Morris, Morgantown 102-9; Victoria Ried, Hedgesville 100-2; Bobbi Fahey, Wheeling Park 100-0; Kaylee Dickenson, Shady Spring 98-3; Ericka Budd, Huntington 95-6; Vanessa Koon, Parkersburg 94-7; Jaida Walker, Martinsburg 93-9; Shelby Yancey, Winfield 93-0.

  • Print

    User Comments