Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Track results: Class A Region 4

By Staff reports

Class A Region 4

At Erickson All-Sports Facility, Parkersburg

Girls team scoring

1. Williamstown 224; 2. Doddridge County 117.5; 3. Charleston Catholic 92.5; 4. Gilmer County 53; 5. Wahama 29; 6. Buffalo 20; 7. Wirt County 17

Event finals

100 -- 1. Andrea Chidester, Williamstown, 12.85; 2. Kelsey Zuspan, Wahama, 12.86; 3. Brooklyn Hammer, Williamstown, 13:15; 4. Brianne Cantley, Buffalo, 13.65; 5. Catherine Casingal, Catholic, 13.87; 6. Morgan Litton, Wirt, 14.10

200 -- 1. D'Andra Swiger, Doddridge, 26.32; 2. Andrea Chidester, Williamstown, 26.41; 3. Kelsey Zuspan, Wahama, 26.96; 4. Brianne Cantley, Buffalo, 27.96; 5. Karson Tolliver, Wahama, 29.02; 6. Morgan Litton, Wirt, 29.13

400 -- 1. Andrea Chidester, Williamstown, 59.99; 2. Madelin Gardner, Williamstown, 1:02.15; 3. Kathleen Cornell, Williamstown, 1:03.88; 4. Asia Mann, Gilmer, 1:04.65; 5. Sophia Bumgardner, Catholic, 1:07.72; 6. Morgan Litton, Wirt, 1:08.44

800 -- 1. Cami Mossor, Williamstown, 2:33.86; 2. Payton Mullens, Catholic, 2:34.14; 3. Peyton Keener, Catholic, 2:34.47; 4. Quincy McKown, Catholic, 2:35.38; 5. Carley Ellison, Williamstown, 2:36.51; 6. Allie Robinson, Williamstown, 2:38.70

1,600 -- 1. Cami Mossor, Williamstown, 5:35.45; 2. Payton Mullens, Catholic, 5:37.54; 3. Peyton Keener, Catholic, 5:39.00; 4. Carley Ellison, Williamstown, 5:42.99; 5. Quincy McKown, Catholic, 5:43.01; 6. Katie Benson, Gilmer, 5:52.53

3.200 -- 1. Katie Benson, Gilmer, 13:36.92; 2. Annie Crockett, Catholic, 13:37.68; 3. Sarah Settle, Williamstown, 13:44.72; 4. Kaitlyn Fulks, Williamstown, 13:49.34; 5. Kara Lough, Catholic, 13:58.25; 6. Shealee Mossor, Williamstown, 14:08.02

100 hurdles -- 1. Sarah Ferguson, Doddridge, 15.66; 2. Jessie Kerns, Willamstown, 16.22; 3. Madelin Gardner, Williamstown, 16.51; 4. Justice Ingram, Doddridge, 18.07; 5. Tisha Riffle, Gilmer, 18.75; 6. Emily Holmes, Catholic, 19.16.

300 hurdles -- 1. D'Andra Swiger, Doddridge, 46.28; 2. Sarah Ferguson, Doddridge, 47.59; 3. Madelin Gardner, Williamstown, 48.33; 4. Karson Tolliver, Wahama, 51.46; 5. Jessie Kerns, Williamstown, 53.22; 6. Emily Holmes, Catholic, 57.54

4x100 relay -- 1. Williamstown (Brooklyn Hammer, Jessie Kerns, Lincoln Postlewaite, Madelin Gardner) 52.23; 2. Catholic 54.15; 3. Buffalo 55.19; 4. Wahama 55.49; 5. Doddridge 56.95; 6. Gilmer 57.23

4x200 -- 1. Williamstown (Brooklyn Hammer, Kathleen Cornell, Lincoln Postlewaite, Allie Robinson) 1:52.13; 2. Catholic 1:54.61; 3. Gilmer 1:59.86; 4. Buffalo 2:01.16; 5. Doddridge 2:18.94

4x400 -- 1. Williamstown (Kathleen Cornell, Allie Robinson, Cami Mossor, Carley Ellison) 4:30.22; 2. Catholic, 4:32.46; 3. Gilmer 4:38.40; 4. Wirt 4:45.96; 5. Buffalo 5:04.82;l 6. Wahama 5:09.72

4x800 -- 1. Williamstown (Cami Mossor, Carley Ellison, Sarah Settle, Allie Robinson), 10:49.35; 2. Gilmer 10:55.37; 3. Catholic, 11:11.19; 4. Wirt 11:32.20; 5. Doddridge 13:04.21

Shuttle hurdles -- 1. Williamstown (Jessie Kerns, Kathleen Cornell, Erica Amos, Lincoln Postlewaite) 1:07.30; 2. Gilmer 1:12.97; 3. Doddridge 1:13.86; no others

High jump -- 1. D'Andra Swiger, Doddridge, 5-6; 2. Megan Steele, Williamstown, 5-4; 3. Ciara Flowers, Williamstown, 4-10; 4. Haley Stephenson, Doddridge, 4-8; 5. Ashley Moore, Wirt, 4-4; 6. Autumn Marks, Doddridge, 4-2

Pole vault -- 1. Lincoln Postlewaite, Williamstown, 10-6; 2. Chelsey Randolph, Doddridge, 8-6; 3. Catherine Casingal, Catholic, 8-0; 4. Erica Amos, Williamstown, 8-0; 5. (tie) Alessa Nalley, Doddridge, and Sidney Taylor, Catholic, 7-0

Long jump -- 1. D'Andra Swiger, Doddridge, 16-0; 2. Andrea Chidester, Williamstown, 15-9.5; 3. Sarah Ferguson, Doddridge, 15-9; 4. Kelsey Zuspan, Wahama, 15-7; 5. Haley Stephenson, 14-8.5; 6. Sidney Taylor, Catholic, 13-5

Shot put -- 1. Savannah Phillips, Doddridge, 33-6; 2. Lauren Amos, Williamstown, 33-2; 3. Rylee Cunningham, Williamstown, 30-2.25; 4. Gina Marks, Catholic, 29-9.25; 5. Larisa Gordon, Gilmer, 29-7; 6. Gabriella Glaspell, Doddridge, 28-7

Discus -- 1. Savannah Phillips, Doddridge, 105-9; 2. Melissa Cieslewski, Williamstown, 95-11; 3. Rylee Cunningham, Williamstown, 95-9; 4. Larisa Gordon, Gilmer, 95-3; 5. Lisa Spencer, Williamstown, 95-0; 6. Gabrielle Glaspell, Doddridge, 86-10

 

Boys team scoring

1. Doddridge County 177; 2. Williamstown 130; 3. Buffalo 93; 4. Gilmer 54; 5. Charleston Catholic 46; 6. Calhoun County 24; 7. Wahama 20; 8. Wirt County 12; 9. (tie) Hannan, Parkersburg Catholic 1

Event finals

100 -- 1. Jordan Tucker, Buffalo, 11.64; 2. Jacob Ortiz, Wahama, 11.68; 3. Mathew Zlatkind, Williamstown, 11.77; 4. Trace Hart, Williamstown, 11.92; 5. Ryan Edwards, Catholic, 12.01; 6. Donavan Blemmings, Doddridge, 12.04

200 -- 1. Trace Hart, Williamstown, 23.58; 2. Zachary Cottrill, Doddridge, 23.63; 3. Mathew Zlatkind, Williamstown, 23.79; 4. Jacob Ortiz, Wahama, 23.86; 5. Jordan Tucker, 24.12; 6. Devin Wilson, Wirt, 25.26

400 -- 1. Zachary Cottrill, Doddridge, 51.74; 2. Jason Lockhart, Williamstown, 52.37; 3. Johnathan Taylor, Calhoun, 53.29. 4. Isaiah Robinson, Buffalo, 53.59; 5. Boston Evans, Wirt, 54.62; 6. Kohen Mossor, Williamstown, 55.07

800 -- 1. Dylan Rich, Buffalo, 2:00.66; 2. Isaiah Robinson, Buffalo, 2:04.02; 3. Jason Lockhart, Williamstown, 2:06.21; 4. Logan Kerby, Wirt, 2:06.42; 5; Johnathan Taylor, Calhoun, 2:06.85; 6. Tyler Torman, Buffalo, 2:14.49

1,600 -- 1. Dylan Rich, Buffalo, 4:33.91; 2. Caden McClanahan, Catholic, 4:35.90; 3. Caleb Moore, Doddridge, 4:38.80; 4. Marcus Black, Catholic, 4:40.34; 5. Chandler Antill, Williamstown, 4:40.99; 6. Logan Kerby, Wirt, 4:41.36

3,200 -- 1. Caleb Moore, Doddridge, 10:06.43; 2. Dylan Rich, Buffalo, 10:06.45; 3. Marcus Black, Catholic, 10:16.72; 4. Matthew Zorn, Doddridge, 10:28.93; 5. Hayden Harrison, Buffalo, 10:38.01; 6. Brandon Lively, Doddridge, 10:51.62

100 hurdles -- 1. Dillon Muhly-Alexander, Doddridge, 15.74; Daniel Plaugher, Doddridge, 15.76; 3. Gabe Garrison, Buffalo, 16.91; 4. Cody Sheppard, Buffalo, 17.63; 5. Garrett Devericks, Doddridge, 18.80; 6. Kerry Smith, Buffalo, 19.06

300 hurdles -- 1. Mitchell Goertler, Williamstown, 41.57; 2. Daniel Plaugher, Doddridge, 42.21; 3, Josh Lowther, Gilmer, 42.71; 4. Phillip Mallory, Catholic, 43.82; 5. Jacob Ortiz, Wahama, 4.12; 6. Austin Raines, Williamstown, 44.91

4x100 -- 1. Williamstown (Jarric Hoskins, Mathew Zlatkind, Trace Hart, Mitchell Goertler) 45.43; 2. Doddridge 47.06; 3. Buffalo 47.49; 4. Catholic 47.97; 5. Calhoun 48.56; 6. Wirt 50.23

4x200 -- 1. Williamstown (Jarric Hoskins, Mathew Zlatkind, Trace Hart, Mitchell Goertler) 1:34.33; 2. Catholic, 1:36.60; 3. Doddridge 1:37.67; 4. Buffalo 1:41.15; 5. Calhoun 1:43.49; 6. Gilmer 1:45.98

4x400 -- 1. Williamstown (Jarric Hoskins, Kohen Mossor, Marshall Williams, Jason Lockhart) 3:39.76; 2. Doddridge 3:42.91; 3. Catholic 3:44.02; 4. Wahama 3:46.06; 5. Gilmer 3:47.25; 6. Buffalo 3:49.74

4x800 -- 1. Buffalo (Conner Lamb, Dylan Rich, Isaiah Robinson, Tyler Torman) 8:38.35; 2. Doddridge 8:43.60; 3. Williamstown 8:43.81; 4. Catholic 9:01.19; 5. Wirt 9:02.61; 6. Gilmer 9:06.18

Shuttle hurdles -- 1. Doddridge (Austin Rought, Zachary Cottrill, Dillon Muhly-Alexander, Daniel Plaugher) 1:02.97; 2. Gilmer 1:03.68; 3. Buffalo 1:07.64; 4. Williamstown 1:09.72; 5. Wahama 1:12.29; 6. Wirt 1:15.71

High jump -- 1. Dillon Muhly-Alexander, Doddridge, 6-4; 2. Anthony Aviles, Gilmer, 6-4; 3. Zachary Cottrill, Doddridge, 5-10; 4. Ryan Slider, Calhoun, 5-8; 5. Mitchell Hickman, Gilmer, 5-6; 6. Adam Wilson, Hannan, 5-6

Pole vault -- 1. Dyllon Hayes, Doddridge, 12-6; 2. Dalton George, Williamstown, 12-6; 3. Mitchell Goertler, Williamstown, 12-6; 4. Ian Spencer, Doddridge, 12-6; 5. Austin Raines, Williamstown, 11-6; Jeffrey Myer, Doddridge, 10-6

Long jump -- 1. Dillon Muhly-Alexander, Doddridge, 20-10; 2. Anthony Aviles, Gilmer, 18-11; 3. Ryan Slider, Calhoun, 17-10.5; 4. Louis Flanigan, Doddridge, 17-6; 5. Shay Parrish, Calhoun, 17-6; 6. Ryan Schriner, Parkersburg Catholic, 16-8

Shot put -- 1. Evan Smith, Williamstown, 49-9.5; 2. Isaac Britton, Doddridge, 49-3.25; 3. Reed Ratliff, Gilmer, 46-3.75; 4. Marty Lipscomb, Doddridge, 45-7; 5. Nathan Stout, Gilmer, 43-7.5; 6. Hunter Ashley, Gilmer, 43-1.5

Discus -- 1. Isaac Britton, Doddridge, 149-7; 2. Hunter Ashley, Gilmer, 137-10; 3. Evan Smith, Williamstown, 136-3; 4. Nicholas Meadows, Williamstown, 133-8; 5. John Underwood, Doddridge, 128-6; 6. Nathan Stout, Gilmer, 127-3

 


Print

User Comments