Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep track and field results -- May 9

HIGH SCHOOL

Wednesday's results

Class AAA Region 4

At Hurricane High School

Girls

Team scores

1. Winfield 157, 2. Cabell Midland 109, 3. Hurricane 108, 4. Huntington 72, 5. Point Pleasant 45, 6. St. Albans 30, 7. Spring Valley 18, 8. Nitro 7, 9. Lincoln County 3.

Event finals

100 - 1. Anacia Hines, SA, 12.53; 2. Cole, Win, 13.05; 3. Shah, Win, 13.06; 4. Sllred, Win, 13.24; 5. Sturdavant, Hurr, 13.28; 6. Brown, Hunt, 13.65.

200 - 1. Anacia Hines, SA, 26.22; 2. Mitchell, Hunt, 26.68; 3. Cole, Win, 26.77; 4. Shah, Win, 26.87; 5. Zulauf, Win, 26.89; 6. Perrrin, CM, 26.90.

400 - 1. Jakeya Perrin, CM, 1:00.02; 2. Castro, Win, 1:01.25; 3. Blake, CM, 1:03.60; 4. Carpenter, Win, 1:04.82; 5. Moore, Win, 1:05.47; 6. Lindemuth, Nit, 1:06.48.

800 - 1. Barkley Castro, Win, 2:22.08; 2. Porter, PP, 2:24.67; 3. Ellis, CM, 2:25.98; 4. Lemons, SV, 2:30.45; 5. E.Schwendiman, Hurr, 2:34.52; 6. Lawhon, Hurr, 2:34.66.

1,600 - 1. Emily Schwendiman, Hurr, 5:19.66; 2. Porter, PP, 5:23.01; 3. N.Schwendiman, Hurr, 5:25.08; 4. Englund, Win, 5:33.29; 5. Stewart, SV, 5:38.71; 6. McMillion, Win, 5:45.68.

3,200 - 1. Emily Schwendiman, Hurr, 11:49.50; 2. Johnston, Hurr, 11:52.26; 3. Englund, Win, 11:54.64; 4. McMillion, Win, 12:05.01; 5. Summers, Hurr, 12:44.13; 6. Shrader, Win, 13:17.39.

100 hurdles - 1. Anacia Hines, SA, 15.21; 2. Neibergall, CM, 15.58; 3. Hall, CM, 15.81; 4. Hensley, Hunt, 15.98; 5. Barber, Hurr, 16.03; 6. Young, PP, 16.87.

300 hurdles - 1. Josee Erlandson, Win, 48.54; 2. Arthur, Win, 49.79; 3. Thompson, Win, 51.06; 4. Nelson, CM, 51.47; 5. Porter, SV, 55.82; 6. Salmons, LC, 1:00.45.

4x100 - 1. Winfield (Emily Cole, Sydney Hancock, Sarah Allred, Anika Shah), 50.08; 2. Hunt, 52.36; 3. PP, 52.60; 4. CM, 52.63; 5. Hurr, 53.35; 6. LC, 59.53.

4x200 - 1. Winfield (Sydney Hancock, Mary Zulauf, Josee Erlandson, Anika Shah), 1:45.84; 2. CM, 1:49.31; 3. PP, 1:50.19; 4. Hunt, 1:52.25; 5. Hurr, 1:53.04; 6. LC, 2:07.64.

4x400 - 1. Winfield (Haeley Moore, Mackenzie Arthur, Cheyenne Carpenter, Barkley Castro), 4:12.23; 2. CM, 4:18.29; 3. SV, 4:26.94; 4. PP, 4:29.60; 5. Hunt, 4:30.75.

4x800 - 1. Hurricane (Joie Johnston, Natalie Schwendiman, Ally Lawhon, Abigail Short), 10:15.22; 2. Win, 10:24.37; 3. CM, 10:33.90; 4. SV, 10:47.94; 5. Hunt, 11:10.14.

Shuttle hurdles - 1. Cabell Midland (Haley Hall, Shelby Nelson, Bailey McKemy, Makenzi Niebergall), 1:06.29; 2. Hunt, 1:06.45; 3. Hurr, 1:07.30; 4. Win, 1:07.61; 5. PP, 1:07.65.

High jump - 1. Mackenzie Cassidy, CM, 4-10; 2. Grose, CM, 4-10; 3. Cartwright, Win, 4-8; 4. Sheils, CM, 4-6.

Pole vault - 1. Lauren London, Hurr, 9-7; 2. Smith, Hurr, 8-0; 3. Layton, PP, 7-0; 4. Lafear, Hunt, 7-0; no others

Long jump - 1. Mackenzie Cassidy, CM, 16-1; 2. Hensley, Hunt, 15-111/4; 3. Cole, Win, 15-101/2; 4. Mitchell, Hunt, 15-1; 5. Cartwright, Win, 14-103/4; 6. Null, Hurr, 14-101/4.

Shot put - 1. Abby Watson, Hurr, 35-9; 2. Budd, Hunt, 35-81/2; 3. Guinn, Nit, 33-41/2; 4. Mullens, Hurr, 31-101/2; 5. Miller, Hurr, 31-10; 6. Briscoe, Hunt, 31-2.

Discus - 1. Abby Watson, Hurr, 125-91/2; 2. Budd, Hunt, 95-6; 3. Yancey, Win, 93-0; 4. Blankenship, PP, 82-11/2; 5. Reese, Hunt, 82-0; 6. Blake, Win, 81-6.

Boys

Team scores

1. Cabell Midland 131, 2. Winfield 110, 3. Huntington 93, 4. Point Pleasant 86, 5. Hurricane 81, 6. St. Albans 30, 7. Spring Valley 15, 8. Lincoln County 7.

Event finals

100 - 1. Marquez Griffin, PP, 11.22; 2. Jones, Hunt, 11.52; 3. Handley, Hurr, 11.53; 4. Griffith, Win, 11.69; 5. Hathaway, Win, 11.69; 6. Hogue, CM, 11.71.

200 - 1. Bryce Jones, Hunt, 23.32; 2. Hathaway, Win, 23.33; 3. Griffith, Win, 23.62; 4. Christian, Hunt, 23.67; 5. Handley, Hurr, 23.79; 6. Daugherty, LC, 24.20.

400: 1. Jacob Kilgore, SV, 50.44; 2. Canterbury, PP, 50.70; 3. Harris, Hurr, 52.43; 4. Burnette, Hurr, 52.43; 5. Thompson, Hunt, 53.19; 6. Keefe, Win, 53.64.

800 - 1. Jacob Burcham, CM, 1:54.67; 2. Lawhon, CM, 1:56.90; 3. Dino, CM, 1:56.92; 4. Riffle, PP, 1:58.91; 5. Sheldon, Win, 1:59.25; 6. Smith, Hunt, 2:00.84.

1600 - 1. Jacob Burcham, CM, 4:35.53; 2. Campbell, CM, 4:39.17; 3. Waugh, CM, 4:29.83; 4. Sheldon, Win, 4:42.09; 5. Smith, Hunt, 4:45.18; 6. McGee, Hunt, 4:46.18.

3200 - 1. Jacob Burcham, CM, 10:01.79; 2. 2. Campbell, CM, 10:23.69; 3. McGee, Hunt, 10:15.80; 4. Seccurro, Hurr, 10:26.45; 5. Henley, SA, 10:30.41; 6. Adkins, CM, 10:30.57.

110 hurdles - 1. Nate Moore, CM, 14.60; 2. Gatrell, Hunt, 14.97; 3. Dailey, CM, 15.40; 4. Smith, LC, 16.70; 5. Bady, Win, 16.78; 6. Johnson, Hunt, 16.82.

300 hurdles - 1. Niles Dailey, CM, 39.97; 2. Moore, CM, 41.12; 3. Bady, Win, 43.64; 4. Beale, Win, 44.53; 5. Jones, WIn, 45.14; 6. Smith, Hurr, 45.51.

4x100 - 1. Point Pleasant (Andrew Williamson, Charles Walton, Zachary Canterbury, Marquez Griffin), 44.17; 2. Hunt, 44.26; 3. CM, 44.78; 4. Win, 44.90; 5. LC, 48.31; 6. SA, 48.50.

4x200 - 1. Point Pleasant (Andrew Williamson, Charles Walton, Zachary Canterbury, Marquez Griffin), 1:31.89; 2. Hunt, 1:32.42; 3. Win, 1:33.50; 4. SV, 1:33.74; 5. Hurr, 1:34.85; 6. SA, 1:39.87.

4x400 - 1. Hurricane (Jeff Burnette, Steven Handley, Mark Schiffour, Rasaan Harris), 3:28.75; 2. PP, 3:30.95; 3. Hunt, 3:31.09; 4. Win, 3:32.35; 5. CM, 3:36.99; 6. SV, 3:44.14.

4x800 - 1. Cabell Midland (Jeremy Waugh, Nick Salmons, Mason Dino, Brian Lawhon), 8:20.15; 2. Win, 8:23.21; 3. Hurr, 8:25.57; 4. PP, 8:32.15.

Shuttle hurdles - 1. Cabell Midland (Jacob Morgan, Niles Dailey, Daniel Jarrell, Nate Moore), 57.91; 2. Hunt, 58.63; 3. Hurr, 1:03.25; 4. Win, 1:06.59; 5. PP, 1:06.66.

High jump - 1. Christian Smith, Win, 6-0; 2. Gatrell, Hunt, 6-0; 3. Hughes, Hurr, 5-10; 4. Wendel, Hurr, 5-8; 5. Browder, SA, 5-6.

Pole vault - 1. Chantz Rankin, Hurr, 13-0; 2. Cochran, Win, 12-0; 3. Smith, Win, 11-6; 4. Ching, Hunt, 1-6; 5. McGuire, Hunt, 11-6; 6. Molina, CM, 11-0.

Long jump - 1. Christian Smith, Win, 20-3; 2. Wendel, Hurr, 19-10; 3. Molina, Hurr, 18-113/4; 4. McGuffin, Hunt, 18-9; 5. Williamson, PP, 18-8; 6. Morrison, Hunt, 18-51/2.

Shot put - 1. Tannor Hill, PP, 44-0; 2. Namey, Win, 43-9; 3. Lomas, SA, 42-71/2; 4. Vickers, SA, 41-2; 5. Halstead, PP, 39-91/2; 6. Morgan, PP, 39-9.

Discus - 1. Tannor Hill, PP, 141-9; 2. Vickers, SA, 137-81/2; 3. Mitchell, PP, 133-7; 4. Lomax, SA, 133-7; 5. Namey, Win, 131-31/2; 6. Daniels, SA, 119-11/2.


Print

User Comments