Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

Prep basketball tournament schedules, boxes -- March 2

GIRLS

State tournament pairings

Class AAA

Wednesday's games

Quarterfinals

  • No. 2 Morgantown (19-5) vs. No. 7 Martinsburg (15-6), 11:15 a.m.
  • No. 1 Spring Valley (22-3) vs. No. 8 Capital (10-13), 7:15 p.m.
  • Thursday's games

    Quarterfinals

  • No. 4 Princeton (19-5) vs. No. 5 Logan (15-9), 11:15 a.m.
  • No. 3 Parkersburg South (17-7) vs. No. 6 Hedgesville (18-7), 7:15 p.m.
  • Friday's games

    Semifinals

  • Spring Valley-Capital winner vs. Princeton-Logan winner, 5:30 p.m.
  • Morgantown-Martinsburg winner vs. Parkersburg South-Hedgesville winner, 9 p.m.
  • Saturday, March 9

  • Semifinal winners, 7:15 p.m.
  • Class AA

    Thursday's games

    Quarterfinals

  • No. 3 Nicholas County (20-3) vs. No. 6 North Marion (18-4), 9:30 a.m.
  • No. 2 Bridgeport (22-2) vs. No. 7 Lincoln (16-9), 1 p.m.
  • No. 1 Westside (23-1) vs. No. 8 Pike View (14-10), 5:30 p.m.
  • No. 4 Clay County (18-6) vs. No. 5 Fairmont Senior (18-6), 9 p.m.
  • Friday's games

    Semifinals

  • Nicholas-North Marion winner vs. Bridgeport-Lincoln winner, 11:15 a.m.
  • Westside-PikeView winner vs. Clay-Fairmont Senior winner, 7:15 p.m.
  • Saturday, March 9

    Championship

  • Semifinal winners, 2:30 p.m.
  • Class A

    Wednesday's games

    Quarterfinals

  •   No. 3 St. Marys (23-1) vs. No. 6 Tygarts Valley (17-7), 9:30 a.m.
  • No. 2 Wheeling Central (21-4) vs. No. 7 Valley Fayette (13-7), 1 p.m.
  • No. 1 St. Joseph (22-1) vs. No. 8 Man (15-10), 5:30 p.m.
  • No. 4 Tucker County (19-5) vs. No. 5 Williamstown (14-9), 9 p.m.
  • Friday's games

    Semifinals

  • St. Marys-Tygarts Valley winner vs. Wheeling Central-Valley winner, 9:30 a.m.
  • St. Joseph-Man winner vs. Tucker-Williamstown winner, 1 p.m.
  • Saturday, March 9

    Championship

  • Semifinal winners, noon
  • BOYS

    Regional pairings

    (Winners advance to state tournament

    March 13-16 at Charleston Civic Center)

    All games at 7 p.m. unless noted

    Class AAA

    All games on Tuesday

    Region 1

  • University at Parkersburg South
  • Wheeling Park at Morgantown
  • Region 2

  • Elkins at Martinsburg
  • Washington at Lewis County
  • Region 3

  • Greenbrier East at South Charleston
  • Riverside at Woodrow Wilson
  • Region 4

  • Logan at Hurricane
  • Nitro at Huntington
  • Class AA

    All games on Wednesday

    Region 1

  • Ritchie County at Fairmont Senior
  • North Marion at Webster County
  • Region 2

  • Bridgeport at Frankfort
  • Keyser at Robert C. Byrd
  • Region 3

  • Wyoming East at Bluefield
  • PikeView at Westside
  • Region 4

  • Scott at Poca
  • Herbert Hoover at Tolsia
  • Class A

    All games on Thursday

    Region 1

  • Wheeling Central at St. Marys
  • Clay-Battelle at Magnolia
  • Region 2

  • East Hardy at Tucker County
  • Notre Dame at Moorefield
  • Region 3

  • Greater Beckley Christian at Valley Fayette
  • Greenbrier West at Tug Valley
  • Region 4

  • Buffalo at Parkersburg Catholic
  • Gilmer County at Charleston Catholic
  • Sectional tournament pairings

    Class AAA

    Region 1

    Section 1

  • Wednesday: Parkersburg South 64, Parkersburg 62; Wheeling Park 60, Brooke 47
  • Friday: Parkersburg South 60, Wheeling Park 46
  • Section 2

  • Wednesday: Morgantown 73, John Marshall 34; University 47, Preston 44
  • Friday: Morgantown 41, University 35
  • Region 2

    Section 1

  • Wednesday: Martinsburg 76, Musselman 43; Washington 58, Hedgesville 54
  • Friday: Martinsburg 61, Washington 55
  • Section 2

  • Wednesday: Elkins 56, Hampshire 43; Lewis County 58, Buckhannon-Upshur 41
  • Friday: Lewis County 71, Elkins 58
  • Region 3

    Section 1

  • Wednesday: South Charleston 74, Capital 42; Riverside 64, George Washington 59
  • Friday: South Charleston 80, Riverside 50
  • Section 2

    At Brushfork Armory (Bluefield)

  • Wednesday: Greenbrier East 65, Princeton 58; Woodrow Wilson 84, Shady Spring 77
  • Friday: Woodrow Wilson 80, Greenbrier East 48
  • Region 4

    Section 1

  • Wednesday: Hurricane 78, Point Pleasant 61; Nitro 63, Winfield 60
  • Friday: Hurricane 75, Nitro 45
  • Section 2

    At Huntington High School

    At Cabell Midland

  • Wednesday: Logan 76, Spring Valley 71, OT; Huntington 70, Cabell Midland 64
  • Friday: Huntington 49, Logan 36
  • Class AA

    Region 1

    Section 1

  • Tuesday: North Marion 81, Oak Glen 60; Fairmont Senior 72, East Fairmont 52
  • Friday: Fairmont Senior 57, North Marion 45
  • Section 2

  • Tuesday: Webster County 66, Braxton County 41; Ritchie County 58, Roane County 54
  • Friday: Webster County 74, Ritchie County 48
  • Region 2

    Section 1

  • Monday: Keyser 78, Petersburg 68, OT; Frankfort 60, Berkeley Springs 55
  • Thursday: Frankfort 56, Keyser 38
  • Section 2

  • Tuesday: Grafton 45, Lincoln 42; Philip Barbour 65, Liberty Harrison 55
  • Thursday: Bridgeport 70, Grafton 47; Robert C. Byrd 64, Philip Barbour 44
  • Saturday: Robert C. Byrd 50, Bridgeport 46
  • Region 3

    Section 1

    At Beckley-Raleigh Co. Convention Center

  • Tuesday: Wyoming East 71, Summers County 46; Westside 91, Independence 47
  • Thursday: Westside 65, Wyoming East 60
  • Section 2

    At Princeton High School

  • Tuesday: No. 1 Bluefield 79, James Monroe 47; PikeView 62, Mount View 58, OT
  • Friday: Bluefield 92, PikeView 50
  • Region 4

    Section 1

  • Tuesday: Poca 66, Sissonville 60, OT; Herbert Hoover 52, Nicholas County 36
  • Friday: Poca 43, Herbert Hoover 28
  • Section 2

    At Logan Field House

  • Thursday: Scott 56, Mingo Central 54; Tolsia 38, Chapmanville 35
  •   Saturday: Tolsia 60, Scott 43
  • Class A

    Region 1

    Section 1

    At John Marshall

  • Friday: Magnolia 74, Wheeling Central 50
  • Section 2

    At Doddridge County

  • Tuesday: Clay-Battelle 61, Trinity 52; St. Marys 58, Tyler Consolidated 52
  • Friday: St. Marys 64, Clay-Battelle 51
  • Region 2

    Section 1

    At Alderson-Broaddus

  • Wednesday: Tucker County 59, South Harrison 30; Notre Dame 63, Tygarts Valley 50
  • Friday: Tucker County 71, Notre Dame 66
  • Section 2

  • Friday: Moorefield 62, Pocahontas County 37; East Hardy 53, Pendleton County 33
  • Saturday: Moorefield 61, East  Hardy 54
  • Region 3

    Section 1

  • Tuesday: Greater Beckley Christian 76, Sherman 56; Tug Valley 94, Man 36
  • Friday: Tug Valley 72, Greater Beckley Christian 47
  • Section 2

  • Wednesday: Valley 66, Meadow Bridge 41; Greenbrier West 73, Midland Trail 44
  • Friday: Valley 60, Greenbrier West 53
  • Region 4

    Section 1

    At Ritchie County

  • Wednesday: Parkersburg Catholic 81, Wirt County 41; Gilmer County 44, Williamstown 29
  • Saturday: Parkersburg Catholic 54, Gilmer County 31
  • Section 2

  • Wednesday: Buffalo 69, Wahama 58; Charleston Catholic 75, St. Joseph 36
  • Friday: Charleston Catholic 55, Buffalo 44
  • Saturday's linescore

    Gilmer County 4 7 12 8 -31

    Parkers. Catholic 6 19 11 18 -54

    GC - Hickman 1 0-0 2, A.Ratliff 0 0-0 0, Aviles 2 3-4 8, Allison 2 3-4 7, A.Cunningham 5 0-0 11, C.Cunningham 0 0-0 0, Smith 0 1-2 1, Chapman 0 0-0 0, Grogg 0 0-0 0, R.Ratliff 1 0-0 2, totals 11 7-10 31

    PC - Sturm 1 2-2 4, Ullman 7 3-4 18, Collie 1 0-0 2, Padden 2 1-2 5, Luther 1 3-4 5, Weyer 0 0-0 0, Lynch-Pastoor 0 0-0 0, Offenberger 0 0-0 0, Kurucz 3 3-4 9, Boice 3 1-2 10, Cwynar 0 0-0 0, Roedersheimer 0 1-2 1, Nill 0 0-0 0, totals 18 14-20 54

     

     


    Print

    User Comments