Get Connected
  • facebook
  • twitter
Print

High school basketball results, linescores -- Feb. 1

Big Atlantic Classic schedule

At Beckley-Raleigh County Conv. Center

Monday's results

  • Game 1 - Bluefield 67, Westside 56 (AA boys)
  • Game 2 - Tygarts Valley 59, Valley 57 (A boys)
  • Tuesday's results

  • Game 3 - Greenbrier West 66, Moorefield 61 (A boys)
  • Game 4 - Robert C. Byrd 60, Wyoming East 56 (AA boys)
  • Wednesday's results

  • Game 5 - Moorefield 68, Valley 59 (Class A boys consolation)
  • Game 6 - Westside 82, Wyoming East 64 (AA boys consolation)
  • Game 7 - Montrose Christian 54, Oak Hill Academy (Va.) 53, 3 OTs (boys national)
  • Game 8 - Tygarts Valley 47, Greenbrier West 39 (A boys championship)
  • Thursday's results

  • Game 9 - Parkersburg South 66, Nicholas County 36 (girls)
  • Game 10 - George Washington 59, Preston 48 (girls)
  • Game 11 - Greenbrier East 65, St. Albans 39 (girls)
  • Game 12 - University 57, Westside 46 (girls)
  • Friday's results

  • Game 13 - Greenbrier East 63, Preston 49 (girls)
  • Game 14 - Morgantown 57, Jefferson 50  (AAA boys)
  • Game 15 - Parkersburg South 59, Musselman 42 (AAA boys)
  • Game 16 - Point Pleasant 62, Greenbrier East 60 (AAA boys)
  • Game 17 - Woodrow Wilson 80, Lewis County 48 (AAA boys)
  • Today's games

  • Game 18 - St. Albans vs. Westside (girls consolation), 9 a.m.
  • Game 19 - Jefferson vs. Lewis County (AAA boys consolation), 10:40 a.m.
  • Game 20 - Musselman vs. Greenbrier East (AAA boys consolation), 12:20 p.m.
  • Game 21 - Bluefield vs. Robert C. Byrd (AA championship), 2 p.m.
  • Game 22 - Parkersburg South vs. George Washington (girls co-championship), 4 p.m.
  • Game 23 - Greenbrier East vs. University (girls co-championship), 5:40 p.m.
  • Game 24 - Morgantown vs. Woodrow Wilson (AAA boys co-championship), 7:20 p.m.
  • Game 25 - Parkersburg South vs. Point Pleasant (AAA boys co-championship), 9 p.m.
  • BOYS

    Conference standings

    Mountain State Athletic

    East Division

    Pos-School    Div    Conf    All

    1. Woodrow Wilson    3-1    8-3    10-4

    1. George Washington    3-1    9-3    11-4

    3. Riverside    2-1    5-6    7-10

    4. Parkersburg    1-2    4-7    5-11

    4. Princeton    1-2    7-4    11-4

    4. Ripley    1-2    2-9    6-10

    7. Capital    1-3    4-8    7-11

    West Division

    Pos-School    Div    Conf    All

    1. South Charleston    4-0    11-0    14-1

    2. Huntington    3-1    8-3    11-4

    2. Hurricane    3-1    8-3    12-4

    4. Nitro    2-2    4-6    7-8

    4. Spring Valley    2-2    2-9    4-11

    4. Winfield    2-2    5-6    8-7

    7. Cabell Midland    0-4    3-8    4-11

    7. St. Albans    0-4    3-8    4-11

    NOTE: MSAC championship and place-winner games determined by division standings. Some games against league teams are designated as nonconference. First tiebreaker is head-to-head game.

    Cardinal Conference

    Pos-School        Conf    All

    1. Tolsia        7-2    10-6

    1. Poca        7-2    13-2

    3. Mingo Central        5-4    7-6

    3. Scott        5-4    10-6

    5. Herbert Hoover        4-4    9-5

    6. Chapmanville        3-4    8-6

    7. Sissonville        3-6    6-9

    8. Wayne        0-8    4-10

    Other schools

    School (Class)    Rec

    Greenbrier East (AAA)    15-0

    Buffalo (A)    13-1

    Charleston Catholic (A)    12-1

    Parkersburg South (AAA)    12-3

    Tug Valley (A)    12-3

    Roane County (AA)    11-3

    Valley (A)    9-4

    Nicholas County (AA)    8-6

    Clay County (AA)    7-8

    Wahama (A)    6-9

    Sherman (A)    5-8

    Logan (AAA)    5-8

    Point Pleasant (AAA)    4-8

    Ravenswood (AA)    4-10

    Man (A)    4-13

    Van (A)    2-10

    Hannan (A)    2-15

    NOTE: Standings do not include Friday's games.

    Hometown Invitational Tournament

    North Division

    Second-round championship results

    St. Marys 66, South Harrison 36

    Clay Battelle 60, Tygarts Valley 39

    Division finals

    Friday's results

    Clay-Battelle at St. Marys, late

    South Division I

    Division I semifinals

    Monday's games

    Richwood at Buffalo, 6 p.m.  

    Greenbrier West at Valley, 7:30 p.m.

    Division II

    No. 4 Montcalm at No. 1 Meadow Bridge

    No. 3 Van at No. 2 Hannan

    Friday's state scores

    Belpre, Ohio 74, Wahama 72

    Charleston Catholic 62, Wheeling Central 42

    Parkersburg Catholic 69, Williamstown 62

    Steubenville Cath. Cent., Ohio 69, Madonna 44

    Teays Valley Christian 80, Wood County Christian 50

    University 72, Brooke 63

    Big Atlantic Classic

    Morgantown 57, Jefferson 50

    Parkersburg South 59, Musselman 42

    Point Pleasant 62, Greenbrier East 60

    Woodrow Wilson 80, Lewis County 48

    Ppd. and cancellations

    Cabell Midland vs. Huntington, ppd.

    Clay County vs. Roane County, ppd.

    Grace Academy, Md. vs. Faith Christian, ppd.

    Grace Christian vs. Greater Beckley Christian, ppd.

    Hedgesville vs. Martinsburg, ppd. to Feb 2.

    Independence vs. Summers County, ppd.

    James Monroe vs. PikeView, ppd.

    Liberty Raleigh vs. Oak Hill, ppd.

    Moorefield vs. Petersburg, ppd.

    Nitro vs. Hurricane, ppd. to Feb 2.

    River View vs. Mingo Central, ppd.

    Riverside vs. Ripley, ppd.

    Sissonville vs. Herbert Hoover, ppd. to Feb 2.

    Spring Valley vs. South Charleston, ppd. to Feb 13.

    St. Albans vs. Winfield, ppd. to Feb 11.

    Tolsia vs. Wayne, ppd.

    Tyler Consolidated vs. Wirt County, ppd.

    HIT Tournament

    Richwood vs. Buffalo, ppd. to Feb 4.

    Friday's linescores

    Teays Valley Chr.    19    20    33    8    -    80

    Wood County Chr.    17    13    8    12    -    50

    TV - Beacom 21, Wociezsak 18, Moore 16, Parsons 14, Montebell 3, Conaway 3, D'Antoni 3, Miller 2.

    WC - Arnold 19, Harper 12, Goff 8, Heslop 6, Krupinski 5.

    Wheeling Central    8    15    10    9    -    42

    Charleston Cath.    20    12    12    18    -    62

    WC - Hammers 0-1 0-0 0, Park 5-15 1-3 14, Harler 3-13 6-6 12, Wallace 2-10 3-4 7, Siebieda 2-2 0-0 4, Manns 2-3 0-0 4, Felton 0-3 0-0 0, Pleva 0-1 1-2 1, Bakaitis 0-1 0-0 0, Droginske 0-1 0-0 0, totals 14-50 11-15 42

    CC - Godwin 3-3 0-1 7, McCarty 5-11 3-4 13, George 6-9 2-4 15, Casto 6-6 2-2 16, Hovorka 3-7 0-0 7, Hoyer 0-1 0-0 0, McKown 0-1 0-0 0, Miller 0-0 0-0 0, Hurlihy 0-0 0-0 0, Tupta 1-1 2-2 4, totals 24-39 9-13 62

    3-point goals - Central 3-16 (Park 3-9, Bakaitis 0-1, Felton 0-2, Harler 0-4), Catholic 5-10 (Casto 2-2, George 1-1, Godwin 1-1, Hovorka 1-3, McCarty 0-3)

    Parkers. South    14    14    18    13    -    59

    Musselman    15    10    10    7    -    42

    PS - Bolen 2-5 0-0 5, Monroe 2-6 0-0 4, Dennis 2-9 2-2 7, Mitchem 6-14 2-2 15, Cox 5-8 0-0 10, Thompson 0-1 0-0 0, Boggs 0-1 0-0 0, Simon 0-0 0-0 0, Kerr 0-1 0-0 0, Lawrentz 4-8 0-0 9, Rippeto 2-4 0-0 6, Berry 1-2 1.

    M - Stephens 2-6 0-0 6, Brooks 3-8 0-2 7, Wesco 6-17 2-4 14, Hargrove 3-9 2-4 8, Bare 1-5 2-3 4, Venable 1-3 0-0 3, Lee 0-0 0-0 0, Dupree 0-0 0-0 0, McDonald 0-0 0-0 0.

    Point Pleasant    10    23    9    20    -    62

    Greenbrier East    18    14    14    14    -    60

    PP - McCarty 5 3-6 14, Gibbs 0 0-0 0, Slack 1 0-0 2, Yates 2 2-6 6, Martin 1 3-4 5, Norris 3 0-0 7, Williamson 0 0-0 0, Somerville 9 1-2 26, Chapman 1 0-0 2.

    GE - Weiford 2 0-0 5, Romeo 4 5-8 13, Watson 10 10-15 30, Woodliff 3 0-0 8, Ramsey 1 0-0 2, Browning 0 0-0 0, Erskine 0 0-0 0, Lindsey 1 0-0 2.

    GIRLS

    Friday's state scores

    Fort Hill, Md. 47, Frankfort 35

    Gilmer County 46, Braxton County 40

    Saint Joseph Central 68, Scott Co., Ky. 46

    Wheeling Central 65, Linsly 45

    Wood County Christian 49, Teays Valley Christian 16

    Big Atlantic Classic

    Greenbrier East 63, Preston 49

    Ppd. and cancellations

    Berkeley Springs vs. Moorefield, ppd.

    Bluefield vs. Greenbrier West, ppd.

    Bridgeport vs. Elkins, ppd.

    Cross Lanes Christian vs. Tug Valley, ppd.

    Doddridge County vs. Notre Dame, ppd. to Feb 2.

    Fairmont Senior vs. East Fairmont, ppd.

    Grace Christian vs. Greater Beckley Christian, ppd.

    Grafton vs. Buckhannon-Upshur, ppd.

    James Monroe vs. River View, ppd.

    Magnolia vs. Oak Glen, ppd.

    Mount View vs. Liberty Raleigh, ppd.

    North Marion vs. Philip Barbour, ppd.

    Pendleton County vs. Tucker County, ppd.

    Roane County vs. Calhoun County, ppd.

    Shady Spring vs. Princeton, ppd.

    Union Grant vs. Harman, ppd.

    Friday's linescores

    Teays Valley Chr.    10    0    5    1    -    16

    Wood County Chr.    7    20    14    8    -    49

    TVC - Hill 2, Kiser 2, Larue 3, Dillon 2, Harrah 7.

    WCC - Ha. Lord 20, He. Lord 14, Barnett 4, Ruble 3, Herridge 2, Ward 2, Gubertlet 2, Knolle 2.

    Preston    13    14    15    7    -    49

    Greenbrier East    20    15    9    19    -    63

    P - Kelley 8-15 1-2 23, Workman 2-6 0-0 4, Schoolcraft 1-80-4 2, Feather 7-9 1-2 15, Braham 1-4 0-0 2, Good 1-4 0-0 3, McCelland 0-2 0-0 0.

    GE - Romeo 3-7 1-2 8, André 8-11 8-8 27, Carroll 4-4 2-4 10, Honaker 3-5 0-0 8, McDowell 3-11 2-2 10, Talbott 0-0 0-0 0, Krystynak 0-0 0-0 0, Hill 0-0 0-0 0, Walton 0-1 0-0 0, Tincher 0-1 0-0 0, Boggs 0-0 0-0 0, Grant 0-0 0-0 0, Mize 0-0 0-0 0.

    Middle school

    Thursday's result

    Teays Valley Chr. 40, Wood County Chr. 21

    TVC - Kiser 15. WCC - Riggs 7, Barnes 7.


    Print

    User Comments